24 лютого 2022 року з території білорусі до Київської області вторглися 70 тисяч росіян та 7 тисяч бронемашин. Окупанти змогли подолати 115 км, але так і не змогли дійти до столиці України.
Про це повідомляє Інформатор БІГ з посиланням на РБК-Україна.
Перший заступник міністра оборони, генерал-лейтенант Олександр Павлюк розповів, що російський конвой довжиною у 64 км, який рухався у бік Києва, на початку зупинив спеціалізований бойовий підрозділ лише з 30 спецпризначенців.
«Вони виводили з ладу або нищили перші три машини, а потім атакували конвой. Оскільки він став довшим і більш закоркованим, наші військові здійснювали руйнування мостів», – сказав він.
Павлюк зазначив, що одразу росіяни планували захопити Київ лише за 3-5 доби.
«Подібний план був використаний СРСР в Угорщині в 1956-му, Чехословаччині в 1968-му та в Афганістані у 1979 році», – нагадав генерал-лейтенант.
Річка Ірпінь стала однією з основних природних перешкод, що не дала російським окупантам дійти до столиці. Щоб вони не перебралися на інший берег цієї річки, командувач Сухопутних військ ЗСУ Олександр Сирський наказав підірвати греблю. Її вирішили підірвати лише частково: сильніший вибух загрожував гідроударом. Перший підрив пройшов за планом, але не приніс потрібного результату — росіяни вже наводили понтон неподалік Мощуна. Від другого вибуху підходи до понтонів стали суцільним болотом. За словами Павлюка, знищення дамби на річці Ірпінь не дозволило росіянам навести достатню кількість понтонів і переправитись на інший берег. Тим самим російський наступ і зупинили.
Відомо, що ворог планував висадити десант на аеродромах Гостомель і Васильків, знищити українську ППО, пункти управління військових частин Збройних Сил України, Національної гвардії та обʼєкти критичної інфраструктури. А згодом захопити урядовий квартал Києва та ліквідувати українське керівництво.
За словами Павлюка, перемога українських військ під Макаровим та Мощуном лягла в основу поразки росіян. Завдяки цьому провалився штурм Києва.
«Мощунська битва стала однією з найважливіших битв оборони Києва. Під час стрімкого просування окупаційні війська взяли під контроль Чорнобиль, Іванків, Димер та Бородянку і підійшли впритул до Бучі. Після того, як вони зайняли рубіж Буча-Гостомель, 5 березня, підрозділи 76-ої ДШД та 98-ої ПДД були направлені на форсування річки Ірпінь в районі селища Мощун», – пояснив він.
Павлюк зауважив, що українські війська заблокували росіян з двох боків, обстрілювали з важкої артилерії місця переправ і зосередження російських військ.
Відповідно, Сили оборони відтіснили окупантів до річки Ірпінь, а 21 березня повністю звільнили село Мощун від росіян.
Раніше Інформатор БІГ повідомляв, що у Київській області триває відновлення пошкоджених війною об’єктів енергетичної інфраструктури. Уже відновлено майже 85% об’єктів електроенергетичної інфраструктури та котельні.
Підписуйтеся на наш Telegram-канал та Facebook-сторінку, щоб оперативно дізнаватися актуальні новини БІГ-регіону (Буча, Ірпінь, Гостомель)!
Анастасія Діденко