Коломия До сайту

Пікнік без ризику: як на 100% убезпечити себе від кліщів?

Одразу скажемо: ніяк. А надто, якщо ви часто відпочиваєте на природі – у парку, лісі чи десь біля водоймища. Окрім  релаксу, чистого повітря і теплого сонячного проміння, вам з великою часткою ймовірності доведеться зустрітися з «незваними гостями». Так, саме з тими маленькими кровопивцями, які непомітно намагатимуться  причепитися до вас. То що ж робити, якщо це усе ж сталося?

Інформатор БІГ зібрав інфрмацію від медичних центрів та лікарів про цих маленьких надокучливих комах-хижаків та алгоритм дій у разі, якщо кліщ все ж таки вкусив.

Останніми роками навесні та влітку кліщів побільшало, їх активність зростає. Полювання кліщів починається із середини квітня, коли температура підвищується до 4-5 градусів С°, піку досягає до середини червня. Другий такий етап активності починається восени. Оскільки ці павукоподібні не люблять прямих сонячних променів та спеки, найбільш «хижими» вони стають при температурі 10-25 градусів С°.

Фахівці пояснюють активність кліщів забороною використання отрути, що зупиняла їхнє розмноження будь-де, адже ця речовина мала високий рівень накопичення у рослинах і тваринах.

Чим же небезпечні ці маленькі істоти? Чому вони так непокоять лікарів?

Кліщі здатні переносити аж 20 видів інфекційних захворювань, з яких небезпечними для людини є  одразу дев’ять. Зокрема варто згадати про хворобу Лайма та енцефаліт, рідше кліщі є носіями анаплазмозу, бабезіозу, туляремії та рикетсіози. Хоч і не всі вони заразні, а випадки захворювань на кліщовий енцефаліт нетипові для України, варто пам’ятати одне: швидше виявите кліща та позбудетесь його – нижчий ризик захворіти.

Чому це так працює?

Кліщі полюють доволі незвичайним способом. Вони відчувають тепло своїх жертв, поки ховаються у траві, що схоже за принципом роботи тепловізора. Стрибати кліщі не вміють, але на їхній передній парі лап є маленькі присоски та гачки для захвату. Коли вони потрапляють на тіло, ще близько 30 хвилин шукають місце, де шкіра тонка та ніжна, тому саме стільки часу є після прогулянки, аби знайти та знешкодити кліща.

Укус кліща зазвичай безболісний, адже коли він вводить у тіло жертви свій хоботок, виділяється рідина, у якій є знеболююче. Чим довше він перебуває на тілі жертви, тим більше рідини потрапляє в кров. Як наслідок – зростає ризик передачі захворювань.

«Улюблені» місця паразитів на тілі людини — пахові западини, шия, пахова область, спина, ноги, шкіра за вухами. У домашніх чи свійських тварин — мордочка, шия, пахові западини, вуха, хвости й таз.

Що робити, якщо кліщ все ж таки вкусив?

Панікувати не варто, а тим паче видаляти його самостійно «перевіреними» методами наших бабусь. За можливості варто одразу ж звернутися до травмпункту. Травмпункти можна знайти як у приватних, так і у державних центральних лікарнях. Іноді, коли у державних лікарнях немає травмпунктів, люди звертаються до приватних, де надають невідкладну допомогу.

Травмпункт у БІГ-регіоні є тільки один, за адресою: місто Буча, вулиця Енергетиків, 12.

У медзакладі кліща видалять безпечно та віддадуть його на аналіз, аби перевірити, чи немає збудників різних інфекцій. Знімати паразитів самостійно медики не радять, оскільки можна випадково розчавити кліща або не видалити його цілком. Але, якщо звернутися до травмпункту не вдається, а часу на очікування, поки кліщ відпаде сам немає, то варто діяти за алгоритмом, наведеним нижче:

Є кілька способів, якими можна видалити кліща в домашніх умовах:

Нитку зав’язують у вузол, якомога ближче до хоботка. Закручуючи кінці нитки за допомогою кругового руху, витягають кліща, потихеньку підтягуючи його вгору і похитуючи убік. Неприпустимі різкі рухи, робити усе треба обережно!

Кліща необхідно захопити якомога ближче до хоботка. Потім його витягують, обертаючи навколо осі у будь-який зручний бік. Дехто рекомендує це робити проти годинникової стрілки. Через 1-3 таких обертів кліща можна позбутися разом із його хоботком. Різкі рухи теж протипоказані — існує ризик розриву паразита. Також не можна натискати на його черевце — увесь вміст кліща тоді потрапляє в кров.

Неправильний варіант захвату кліща (ліворуч) та правильний (праворуч)

Також, для видалення паразитів використовують спеціальні пристрої: кліщосмик та ручки-ласо.

Так виглядає спеціальний інструмент для видалення кліщів

Як правильно користуватися ручкою-ласо

Після вдалого видалення кліща, необхідно обробити місце укусу одеколоном, йодом чи спиртом. У разі, якщо голова кліща лишилася у шкірі, необхідно стерильною голкою видалити цю частинку й також обробити ранку. Коли ж кліща вдалося позбутися, вкрай необхідно ретельно вимити руки із милом, тим паче, якщо не використовувались гумові рукавички, адже залишки чи слина паразита можуть потрапити всередину через мікротравми на руках. Кліща ж рекомендують покласти у флакон, пробірку чи інший скляний посуд, а потім ініціювати проведення лабораторного дослідження на наявність збудників захворювань. У Бучанському районі поки що не проводять дослідження кліщів. Проте найближчі лабораторії є у Києві. Порадити їх – може ваш сімейний лікар. Варто звернутися й до лікаря-інфекціоніста, який збиратиме необхідні аналізи на наявність кліщових інфекцій та визначить подальше лікування, у разі виявлення захворювання.

Як видалити кліща на ваших домашніх улюбленцях?

Дізнатися, що кліщ присмоктався до тварини доволі нескладно: собака чи кіт стають малорухливими, відмовляються від їжі, проте відчувають сильну спрагу, розчухують місце укусу, температура їхнього тіла підвищується. Ветлікарі теж рекомендують звертатися до медичних закладів, де тварині зможуть надати кваліфіковану допомогу. Проте, не в усіх містах, селищах чи селах є ветеринарні клініки, тому рятувати свого «друга» часто доводиться власноруч.

Спосіб видалення паразита пінцетом актуальний і для тварин, якщо немає кліщосмика чи ручки-ласо.

Варто спостерігати за поведінкою улюбленця після видалення кліща. Якщо симптоматика погіршується, змінюється колір слизових оболонок тварини (ясна та очі стають блідими), необхідно негайно звернутися до спеціаліста, здати аналізи та за потреби пройти курс лікування. Не варто сподіватись, що усі симптоми зникнуть самі. Якщо ви бачите, що тварині зле, не зволікайте, це може коштувати їй життя!

Чому для видалення кліща не підходять методи з олією, бензином чи вазеліном?

У такому випадку комаха буде заглиблюватися у шкіру, а без повітря кліщ задихнеться та залишить в тілі людини свою слину разом зі збудниками захворювань. Після обстеження у лікаря варто наглядати за своїм самопочуттям впродовж трьох тижнів. У нормі місце укусу не червоніє та не збільшується, температура тіла не підвищується.

Які симптоми захворювань, що переносять кліщі?

Варто не панікувати та пам’ятати, що не всі кліщі є носіями захворювань, і не кожен укус призведе до хвороби. Проте, їхні укуси можуть загрожувати бореліозом (синдромом Лайма) чи кліщовим енцефалітом.

Головне правило: стежити за симптомами й реакцією організму, у разі потреби провести профілактичний курс прийому антибіотиків та здати аналізи.

Симптоми хвороби Лайма:

Повзуча еритема — один з симптомів хвороби Лайма

Симптоми кліщового енцефаліту:

При кліщовому енцефаліті починається ураження центральної нервової системи, що може призвести до інвалідності, а в окремих випадках – до летальних наслідків.

При перших ознаках хвороби необхідно негайно звернутися до лікаря та пройти курс антибіотикотерапії. Якщо лікування розпочали вчасно і пацієнт дотримується всіх вказівок лікаря, то людина швидко та повністю одужує. Нехтувати візитом до лікаря не варто: дозування та вид антибіотику має назначити саме фахівець, а самолікування може завдати шкоди здоров’ю.

Як «врятуватися» від кліща?

Раніше Інформатор БІГ розповідав про те, що у Бучі відбувся перший тренінг із стресостійкості.

Підписуйтеся на наш Telegram-канал та Facebook-сторінку, щоб оперативно дізнаватися актуальні новини БІГ-регіону (Буча, Ірпінь, Гостомель)!

Олександра Ломачук