Інформатор Буча, Ірпінь, Гостомель

Блоги

Що виросло, те виросло. Релікти, які не мали б вижити

Нещодавно на Київщині знайшли рослину – сучасника мамонтів.

Дослідники радіють кожній такій знахідці, бо це справжнє відкриття: реліктові рослини – це представники флори минулих геологічних епох, які у сучасному середовищі вижили дивом, і фахівці зазначають, що нині вони знаходяться у певній невідповідності з сучасними умовами існування. Сьогодні ми в Інформаторі БІГ розповімо вам про деякі з реліктових рослин, які ростуть на Київщині. Не забудемо й про цікаві червонокнижні види.

Бруслина карликова

Нещодавно  у дубовому лісі під Переяславом любитель дикої природи із Києва Артем Войналович знайшов популяцію карликової бруслини з 40 рослин. Це – найдавніша рослина-релікт третинного періоду, яка росла на Землі ще 1,8 мільйонів років тому.

Бруслина карликова

Чи це справді вона? Адже донедавна вважалося, що її немає на Лівобережній Україні, у тому числі на Київщині.

Нещодавно фахівці Київський еколого-культурного центру (КЕКЦ)  мали привід радіти знахідці. під час експедиції на півдні Київщини змогли переконатися в тому, що це саме брулина карликова. Доктор біологічних наук, завідувач відділу природної флори з Національного ботанічного саду НАН України Віктор Мельник, який брав участь у експедиції КЕКЦ, підтвердив це.

Артем Войналович, який знайшов бруслину карликову

«Незважаючи на зливу і хмари комарів, експедиція добралася до хащі лісу і підтвердила наявність популяції рідкісної рослини, занесеної до Червоної книги України – бруслини карликової. Це – низенький (0,3-їм) вічнозелений сланкий чагарничок. У дольодовиковий період бруслина карликова була досить поширена у всій Євразії. Однак, після відступу льодовика брюслина карликова не могла відновити свій ареал через сильну конкуренцію більш пристосованих та прогресуючих видів», – зазначається у повідомленні КЕКЦ.

Експедиція КЕКЦ

Загалом в Україні є менше 30 місць зростання бруслини карликової, а тепер до них додалась і ділянка на Переяславщині.

Любка дволиста. Орхідея у Переяславському лісі

«Крім того, на цій ділянці лісу ростуть інші червонокнижні рослини – лілія лісова, та дикі орхідеї – коручка і любка. Разом із Богуславським лісгоспом ми будемо створювати тут для охорони рідкісних рослин пам’ятку природи. Дякуємо Богуславському лісгоспу за допомогу в організації цієї нашої вдалої експедиції. Вітаємо Артема Войналовича з таким важливим та цікавим ботанічним відкриттям», – зауважує КЕКЦ.

Хвощ великий

Якщо говорити про інші реліктові рослини, то варто згадати хвощі. Деякі з них непогано пристосувалися до нашого клімату, більше того – стали так агресивно захоплювати городи, наприклад, на сусідній Вишгородщині, що люди змушені їх безбожно знищувати на своїх ділянках. Втім, вони є й індикаторами стану грунтів. Де росте хвощ польовий – там закислена земля, та він може рости й на нейтральних грунтах.

А ось набагато рідкісніший вид – хвощ великий. Власне, він схожий на польовий, але таки великий за розміром. Також релікт третинного періоду. «Росте в тінистих лісах Карпат, а також зрідка в деяких районах рівнинної частини України», – зазначається у статті.

Хвощ великий

На Київщині одна з ділянок на площі 2 гектари є у Вишгороді, і має статус ботанічної пам’ятки природи «Хвощ великий». Притому почуває себе наскільки добре і розростається, що ареал планувалося розширити до 14 гектарів. Щоправда, зараз вхід до пам’ятки закритий, але, сподіваюсь, після нашої Перемоги зможемо її оглянути.

Плауни

Ще одна реліктова рослина, яку можна побачити в наших краях – це плауни, часом зародження яких вважається кам’яновугільний період,

Втім, свого часу люди їх нищили, бо ще років 15-20 тому була своєрідна «мода» – прикрашати великодні кошики зеленню вічнозелених плаунів. І на стихійних базарах перед Великоднем бабусі й жіночки виносили на продаж оберемки плаунів, зібраних у лісах. Аргумент червонокнижності тьмянів перед аргументом «дзвінкої монети».

Ще у 2010 році Рух студентських Дружин Охорони Природи України опублікував роз»яснення: «Ці  вічнозелені трав’янисті рослини, пагони яких чимось схожі на ялинове гілля, масово збираються на продаж у лісах. Оскільки ці рослини переважно стеляться по землі, їх найчастіше виривають повністю з корінням. Через складний цикл розвитку, для того, щоб плаун повністю розвинувся, необхідні десятки років! Щороку рослина виростає лише на кілька міліметрів. Більшість видів плаунів занесені до Червоної книги України, їх збір і продаж заборонено. Таким наприклад є плаун колючий (або річний), який найчастіше використовується для виготовлення вінків. Інший, несвідомо винищуваний вид – плаун булавовидний, охороняється на території Києва та Київської області», – зазначалось у повідомленні.

Та нині, здається, «мода» на прикрашання плаунами минула.

Плаун булавовидний

А побачити «килимки» з плаунів можна неподалік БІГ-регіону – у Ландшафтному заказнику «Катюжанський ліс» на околицях Катюжанки та Абрамівки на Вишгородщині.

Тут ростуть не лише найбільші в області популяції плаунів, а й досить цікава, і навіть таємнича червонокнижна рослина – гронянка півмісяцева, за допомогою якої, за народними повір»ями, шукали скарби.

Гронянка півмісяцева або ключ-трава

«Гронянка півмісяцева  – рідкісна рослина з Червоної книги, що відноситься до відомої родини Вужачкових. Родова назва виду походить від грецького слова «botrychos» – кість, гроно, що вказує на характерний вигляд споронесної частини листя. Переважна більшість помічена у центральній частині України, на Сході, в Карпатах і Криму. Вимоглива до вологості ґрунту, оскільки не пристосована до швидкого всмоктування води. Рослина здатна розмножуватися вегетативно, шляхом кореневих відводків.  В останні десятиліття число гронянки півмісяцевої значно скоротилося, зокрема на території України. Поступово зникає у зв’язку з висушуванням місць зростання, а також збиранням її, як лікарської рослини», – йдеться у статті.

Дехто з дослідників припускає, що вужачка є реліктом пізнього плейстоцену.

Гронянка півмісяцева

Гронянка півмісяцева має й народну назву – «ключ-трава», і вважається, що там, де вона росте, закопані скарби. Можливо, ще одна причина того, що рослину можна знайти все рідше – те, що шукачі скарбів використовують її як орієнтир. Щоправда, археологи не підтверджують народного повір’я.

Раніше Інформатор БІГ повідомляв, що зараз – пора цвітіння борщівника Сосновського, привабливої на вигляд, але надто підступної  рослини, від якої можна отримати навіть тяжкі опіки.

Підписуйтеся на наш Telegram-канал та Facebook-сторінку, щоб оперативно дізнаватися актуальні новини БІГ-регіону (Буча, Ірпінь, Гостомель)!

Інесса Швець

Фото з відкритих джерел

Нагору