Багато дивовижного супроводжувало життя всесвітньо відомої української художниці і нашої землячки з Київщини Марії Примаченко, якій 12 січня виповнилося б 115 років.
Про це повідомляє Інформатор БІГ з посиланням на Центральний державний архів-музей літератури і мистецтва України, де зібрали низку цікавих фактів про художницю.
Марія Примаченко (1909-1997) народилася 12 січня на Київському Поліссі, неподалік Бучанщини – у селі Болотня нині Вишгородського району у родині, багатій талантами.
Батько Марії був теслею і різб’ярем, мати – гарно вишивала, а бабуся була писанкаркою.
Талант Марії помітили, коли вона розмалювала дивовижними візерунками власну хату, після того земляки почали замовляти дівчині розпис сільських помешкань. Улюбленим кольором художниці був зелений.
Існує міф, що Марія Примаченко була самоучкою. Звісно, у час, коли її талант мисткині тільки розкривався, це було так. Але все ж професійну освіту вона одержала.
“У 1930-х роках Марія навчалася в Школі майстрів народного мистецтва на території Києво-Печерської лаври. Серед її викладачів – В. Кричевський, А. Петрицький, М. Дерегус та ін. Роботи мисткині були експоновані на Виставці українського мистецтва у Парижі у 1937 р.”, – зауважують в архіві-музеї.
Цікаво, що Марії Оксентіївні не рекомендували відвідувати зоопарки – аби не зіпсувати уявлення про екзотичних звірів, яких вона зображувала.
“За серію декоративних панно «Людям на радість» у 1966 році Марія Оксентіївна була нагороджена Державною премією ім. Т.Г. Шевченка, а у 2022 році пошанована Відзнакою Президента України «Національна легенда України», – зазначають у ЦДАМЛМ.
І розповідають, шо творчу династію продовжили син Федір і онук Петро. Нині Петро Примаченко, захищає Україну на фронті. “Воюють” і роботи Марії Примаченко. Так, на кошти від продажу на аукціоні картини «Квіти виросли коло четвертого блока» було придбано 125 автомобілів для фронту. Картину ж передано до Національного художнього музею.
“Після знищення російськими окупантами Іванківського історико-краєзнавчого музею 27 лютого 2022 року щасливою звісткою для світу стала інформація про дивовижний порятунок робіт художниці”, – підкреслили у ЦДАМЛМ.
Раніше Інформатор БІГ розповідав про те, що перемогу у ІІІ Всеукраїнському фестивалі-конкурсі мистецтв “Новорічні дива” вибороли юні художники з Бучі.
Підписуйтеся на наш Telegram-канал та Facebook-сторінку, щоб оперативно дізнаватися актуальні новини БІГ-регіону (Буча, Ірпінь, Гостомель)!
Інесса Швець