Інформатор Буча, Ірпінь, Гостомель

Війна

Призов на службу з 20-ти років: думки експертів

В Україні дедалі частіше лунають заяви від українських посадовців та представників ЗСУ щодо необхідності зниження мобілізаційного віку. Проте наразі немає жодних законодавчих ініціатив щодо зменшення призовного віку нижче 25 років.

Секретар Комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки Роман Костенко в етері проєкту «Говорить Великий Львів» наголосив, що мобілізація повинна відбуватися з 20 років.

«У нас не вистачає людей, у нас не вистачає людей саме таких молодих. Мені різне кажуть, що ми отримаємо втрачене покоління, бо вони підуть на війну. Якщо вони вже не хочуть йти на війну, то вони вже втрачене покоління. Ми виховали тих, хто не хоче захищати Батьківщину», – сказав Костенко.

Такої ж думки ветеран АТО та керівник фонду “Повернись живим” Тарас Чмут. У квітні цього року  “Українській правді” підкреслив, що фронт потребує молодиків, тому мобілізаційний вік, на його думку, варто знизити до 20 років.

Пізніше заступник командира 3-ї ОШБр Родіон Кудряшов наголосив, що мобілізаційний вік необхідно знизити до 21 року й додатково розробити державні програми підготовки до служби учнів та студентів.

Цьогоріч в липні офіцер відділення розвідки бригади «Рубіж» Національної гвардії України Віталій Литвин також підтримав цю ініціативу й заявив, що в сьогоднішній українській армії є брак особового складу. Через що рекомендував знизити мобілізаційний вік з 25 до 22 років.

Уперше про зниження призовного віку Костенко заявив в інтервʼю NV, де наголосив на значному зменшенні рівня мобілізації в Україні та запропонував вжити «радикальні» заходи задля пошуку нових резервів.

За його словами, до кінця 2024 року Україна планує додатково мобілізувати ще 200 тисяч новобранців.

На противагу такої думки, підбиваючи підсумки свого року на посаді, міністр оборони Рустем Умєров в колонці для Forbes Ukraine заявив, що за останній рік мобілізаційні показники в Україні збільшились втричі.

«Ми втричі збільшили показники мобілізації. І вп’ятеро розширили можливості для тренування українських військових. Наступний крок – реформа ТЦК. Над цим також працюємо», – поділився міністр.

До слова, аби пришвидшити мобілізацію, у вересні Кабінет міністрів виділив 71,82 млн грн на централізований друк повісток. Загалом планують розіслати їх 900 тис. військовозобов’язаних.

У свою чергу, в етері Громадського радіо член оборонного комітету Верховної Ради Вадим Івченко зауважив, що питання зниження мобілізаційного віку до 20 років не є на порядку денному ні у ВР, ні в оборонному комітеті.

«Хоча у нас є сьогодні сигнали від Збройних сил України про те, що для того, щоб виконувати реально бойові завдання, потрібні люди з іншою фізичною підготовкою. Тому що людям, яким 47-50 важкувато виконувати деякі бойові задачі, які просять командири бригад. Це є сигнали тільки до нас, до Комітету нацбезпеки і оборони, але поки що питання зовсім не обговорюються в Комітеті. Зовсім не стоїть на порядку денному комітету і зовсім не обговорюються в Верховній Раді України», — сказав народний депутат.

Додає, що люди, які фізично краще підготовлені, не повинні бути в тилу чи займатися паперовою справою в штабах й ТЦК.

«Вони мають виконувати реально бойові завдання. Ті люди, які поранені, проходять реабілітацію, фізично не здатні, але можуть виконувати іншу роботу — мають виконувати іншу роботу. Тоді, коли суспільство побачить лад у ЗСУ, тоді можна говорити про зниження віку або про більш фахову мобілізацію. Ми ж говорили, що мобілізація має бути не так, що «всіх підряд хапати». А лише тих, хто буде виконувати у певних частинах завдання», — зауважив Вадим Івченко.

Водночас, проти зниження мобілізаційного віку висловився колишній головнокомандувач ЗСУ й нині посол України у Великобританії Валерій Залужний.

Каже: вікова категорія 18-25 років – це майбутнє України, а тому не варто поспішати зі зниженням мобілізаційного віку.

«Категорію 18-25 років потрібно максимально берегти. Я чому завжди протестував, щоб мобілізація не заходила на людей нижче 25 років, коли був на посаді Головнокомандувача, тому що нам потрібна Україна і через 20 років, і через 30 років. А вона ось – їй зараз 18 років. Це зовсім інші люди, які врятують цю країну», – підкреслив Залужний.

Надзвичайний повноважний посол у Великій Британії також звернув увагу на мобілізованих 50+.

«Якщо ми візьмемо 50-річного «дядьку», ми маємо йому пояснити, чому саме його рота, його батальйон має штурмувати висоту чи обороняти опорний пункт. У них ментальність зовсім інша, пострадянська, що це «може зробити хтось інший» за них», – розповів ексголовком.

Нагадаємо, що від 19.09.2024 призов обмежено придатних чоловіків віком з 18 до 25 років зупинено. А тому мобілізація таких громадян можлива лише за письмовою згодою.

Раніше члени комітету Ради з питань нацбезпеки, розвідки та оборони зверталися до Генерального штабу з питанням зменшити мінімальний призовний вік з 24 до 20 років, але Генштаб запевнив, що на сьогоднішній день такої потреби немає.

Підписуйтеся на наш Telegram-канал та Facebook-сторінку, щоб оперативно дізнаватися актуальні новини БІГ-регіону (Буча, Ірпінь, Гостомель)!

Анастасія Діденко 

Нагору