Коломия До сайту

Україну продали, а Буданов готується стати президентом: як працюють росіяни з українцями на інформаційному фронті

За час повномасштабного вторгнення українці навчились відрізняти російський фейк від правди та почали критично ставитись до поданої їм інформації. Зокрема, за цей час ворог навчився впливати на настрої не лише росіян, але й громадян інших країн. Для цього він використовує інформаційно-психологічну опрацію, або так зване ІПСО. 

Дискредитувати ЗСУ та надане їм західне озброєння чи підірвати бойовий дух українців з окупованих територій. Типова робота будь-якого російського пропагандиста. Дезінформація, викривлена інформація, кібератака чи навіювання панічних настроїв у суспільстві – це те, з чим з початку повномасштабного вторгнення РФ зіштовхнувся майже кожен українець.

Суть ІПСО – передати аудиторії викривлену інформацію, яка може вплинути на обʼєктивні міркування та сформувати необхідну поведінку серед певних груп людей. Іншими словами, промити мізки та направити громадську думку в «правильне» русло. Цим Росія почала займатися задовго до 24 лютого 2022-го року. Мета – психологічно зламати мільйони цивільних, які на відміну від традиційної війни – не зможуть відповісти силою.

ІПСО в українському інфопросторі

Свіжий приклад ІПСО – прагнення керівника ГУР Кирила Буданова позмагатися за президентське крісло. Такий план, за інформацією кремлівських пропагандистів від «власних джерел», вже давно узгоджено з ЦРУ та Секретною розвідувальною службою (МІ6). Додатково росіяни посилалися на Київський міжнародний інститут соціології та на заяви зрадника й колаборанта Олега Царьова.

Правда. Соціологічне дослідження від КМІС, на яке посилаються росіяни – опубліковане в червні 2024 року з нагоди пʼятиріччя перебування Володимира Зеленського на посаді президента. Допис містить лише інформацію про динаміку рівня довіри до глави держави й партії «Слуга народу». Щодо політичних амбіцій Буданова КМІС не згадує.

Колишній нардеп Царьов, який з 2014 року перебуває на території РФ та відвідує окуповані українські регіони, також не є достовірним джерелом інформації, адже чоловік співпрацює з російськими спецслужбами, а журналісти вже фіксували у його соціальних мережах розповсюдження російського ІПСО.

У свою чергу, Кирило Буданов неодноразово заявляв про відсутність у нього будь-яких політичних амбіцій.

Яскравим прикладом інформаційно-психологічної операції є інсценування злочинів ЗСУ, зокрема, щодо цивільного населення Курщини, щоб надалі звинуватити українську сторону в їх скоєнні.

У СБУ ж наголошують, що, перш за все, такі дії ворога повʼязані із неможливістю ефективно протидіяти наступальним діям українських військових. Додають, що такі спроби є марними, адже на думку міжнародних партнерів чи ЗСУ така дезінформація ніяк не вплине.

До роботи кремлівських пропагандистів варто віднести й інформацію про «другий фронт з Білорусі». Центр протидії дезінформації вкотре констатує, що мета такої операції – нагнітання паніки в українському суспільстві. До того ж вкид про напад з Білорусі не є чимось новим для українців, адже з літа 2022 року росіяни активно почали розповсюджувати такі новини на період спільних військових навчань з Білоруссю. Тому українські спецслужби вкотре наголошують на необхідності перевіряти новини лише в офіційних джерелах інформації.

Варто обережно та критично ставитись до дописів, які наразі потрапляють на загальне обговорення. А читаючи подібні російські вкиди – не робити поширення сумнівної інформації іншим користувачам, адже саме на це розраховує російське ІПСО.

Підписуйтеся на наш Telegram-канал та Facebook-сторінку, щоб оперативно дізнаватися актуальні новини БІГ-регіону (Буча, Ірпінь, Гостомель)!

Анастасія Діденко