Інформатор Буча, Ірпінь, Гостомель

ЖИТТЯ

Григорій Кулініченко з Київщини виготовляє унікальні вина

Фермер із Київщини Григорій Кулініченко обробляє понад 3,5 тис. га, на яких вирощує зернові, олійні культури та овочі. А також займається винарством, має власні виноградники загальною площею близько 3 га.

Про це повідомляє  Інформатор БІГ  із покликанням на “AgroPortal”.

Закладати виноградник Григорій Кулініченко розпочав у 2010 році зі столових сортів, а у 2011 році додалися винні.

“Тоді мені ніхто не міг підказати, які сорти винного винограду доцільно садити для того, щоб отримати вино високої якості, ні в кого не було досвіду. Всі говорили, що все-таки у нас північ, клімат холодний, і виноград не дозріє, не набуде необхідних кондицій. Тож мені довелося йти своїм шляхом — шляхом помилок та відкриттів. За ці роки близько 20 сортів, які випробовували, довелося викорчувати. На їхнє місце шукали інші, паралельно набували досвіду, розуміння, чого ми хочемо, і таким чином зараз наша колекція налічує більше 20 сортів винного та 40 сортів столового винограду. Перше вино ми отримали у 2013 році”, — розповів Григорій Кулініченко.

Крафтове виноробство — це мистецтво створення вина в невеликих кількостях із акцентом на якість, унікальність та індивідуальність продукції. У 2023 році виноробня Григорія Кулініченка отримала ліцензію на виробництво столових виноградних вин.

Винороб пишається кожною своєю пляшкою вина. Придбати їх можна, як правило, в туристичних локаціях, ресторанах, на фестивалях та ярмарках, які пропагують українські крафтові вина.

За словами Григорія Кулініченка, вони постійно проводять екскурсії на виноградники та винарню, знайомлять відвідувачів із продукцією на дегустаціях. А ще їхня винарня є засновником гастрономічно-туристичного маршруту “Дороги вина та смаку Київщини”.

Винарня Winekulinichenko оснащена обладнанням, яке дозволяє виробляти вино за сучасними технологіями. Особливістю та перевагою вин є те, що під час їх виробництва використовується, як правило, декілька сортів винограду. Це дає можливість купажувати вина, робити їх унікальними.

Раніше Інформатор БІГ розповідав про те, що найбільше нових справ відкривають жінки на Сумщині (63.3% нових фопів — жінки), Полтавщині (63.2%), Хмельниччині (63.1%), Одещині (63.1%) та Київщині (62.6%).

Підписуйтеся на наш Telegram-канал та Facebook-сторінку, щоб оперативно дізнаватися актуальні новини БІГ-регіону (Буча, Ірпінь, Гостомель)!

Анастасія Діденко

Нагору