Інформатор Буча, Ірпінь, Гостомель

Війна

Корупція гальмує відбудову України: виклики та рішення

Корупція в Україні залишається викликом, навіть попри значні зусилля з реформування системи боротьби з корупцією. На тлі багатомільярдної програми відбудови, спричиненої російським вторгненням, з’явилися нові можливості для зловживань, які загрожують довірі міжнародних партнерів та інвесторів.

Про це розповідає Інформатор-БІГ з посиланням на France24.

Гучний випадок у Гостомелі

Французька компанія Neo-Eco зіткнулася з корупційними вимогами під час реалізації проекту реконструкції зруйнованого житла у місті Гостомель. Місцева військова адміністрація вимагала перерахувати кошти на її рахунки під виглядом “прямого управління проєктом”. Після відмови компанії процес реалізації проєкту зупинився, а адміністрація почала затягувати підписання контрактів та висувати додаткові вимоги.

Зрештою Neo-Eco змушена була вийти з проєкту, заявивши, що в таких умовах працювати неможливо. Згодом з’ясувалося, що керівник Гостомельської адміністрації Сергій Борисюк привласнив близько 21 мільйона гривень, виділених на реконструкцію. У червні 2023 року його було звільнено указом президента Володимира Зеленського.

Корупція: минуле і сучасність

Незважаючи на поступове покращення позицій України в індексі сприйняття корупції Transparency International (104 місце у 2023 році проти 144 у 2013), корупційні скандали залишаються поширеними. Під час війни неодноразово фіксували випадки розкрадань коштів на відбудову та продажу підроблених довідок про звільнення від військової служби.

Українська влада запевняє, що виявлення таких схем свідчить про ефективність роботи правоохоронних органів. Зокрема, цього року Національне антикорупційне бюро відкрило близько 500 справ та забезпечило 60 обвинувальних вироків.

Антикорупційні заходи та платформа “МРІЯ”

Щоб уникнути зловживань під час відбудови, Україна створила платформу “МРІЯ”, яка забезпечує прозорість усіх відкритих проєктів. Завдяки цьому інвестори, журналісти та громадяни можуть відстежувати хід робіт і використання коштів.

Водночас представники громадянського суспільства, зокрема активіст Мустафа Найєм, наголошують: війна не є виправданням для збереження корупційних практик. Успіх реформи залежить від політичної волі та прозорості.

Міжнародні виклики і перспективи

За оцінками Світового банку, ООН, ЄС та уряду України, на відновлення країни потрібно понад 486 мільярдів доларів. Корупція є головною перепоною для залучення міжнародних інвесторів, які часто бояться зловживань.

Водночас успіх таких ініціатив, як “МРІЯ”, та активна участь західних партнерів у моніторингу можуть допомогти подолати системні проблеми та забезпечити ефективну відбудову України.

Анастасія Діденко

Нагору