Влада у Бородянці, що на Київщині, впродовж останніх п’яти років змінюється настільки часто, що в місцевих мешканців вже голова йде обертом. У 2020 році після впевненої перемоги на місцевих виборах головою громади став Олександр Сахарук. Проте бородянські депутати були не задоволені цією кандидатурою і вирішили змістити тодішнього очільника селища. Після чого, тимчасово виконувати обов’язки почав секретар селищної ради Георгій Єрко. Пізніше, після чергових політичних багатоходівок, виконувати обов’язки очільниці громади стала Ірина Захарченко, представниця партії “Нові обличчя”. Однак, тривалі судові процеси довели, що Сахарука усунули незаконно. І ось 25 жовтня 2024 року апеляційний суд ухвалив рішення, що саме він має очолювати Бородянську громаду. Але вже в січні 2025-го знову все змінилося – Міністерство юстиції скасувало реєстрацію Сахарука. На думку мінюсту, поновленого судом очільника громади до Єдиного держреєстру юросіб внесли з порушеннями…
Під час повномасштабного вторгнення в 2022-му Бородянка була під окупацією 33 дні. Наслідками цього стали понівечені будинки, вбиті люди та зруйнована інфраструктура. Станом на 2025 рік на багатьох багатоповерхівках селища видніють банери, які інформують про проєктну відбудову. Проте будинки за адресою Центральна 353, 359, … так і стоять руїнами вже третій рік поспіль.
ЖИТЛОВІ СЕРТИФІКАТИ
Квартира Поліни Федорівни (Парасковії) на Центральній, 353 була вщент зруйнована ворожою авіаційною бомбою в березні 2022 року. У перший день весни російські окупанти вперше скинули на селище 8 авіабомб. Місцеві кажуть, що до цього часу під час відновлювальних та будівельних робіт тут знаходять людські рештки. Саме в той трагічний день Поліна втратила чоловіка.
Вона, як і багато інших мешканців селища, подала заявку на отримання компенсаційного сертифікату за знищене житло через додаток Дія. У самій програмі заявку було прийнято, але потім селищна рада усно повідомила жінку, що її особу не було підтверджено. Ще трохи згодом, пані Поліна отримала повідомлення з рішенням Бородянської селищної ради про відмову у наданні компенсації за зруйноване житло, оскільки будинок планують відновлювати. Конкретних строків і дат місцева влада не називала. Наразі жінка мешкає в модульному містечку, а більшість юристів відмовляються братися за справу, аргументуючи це тим, що все одно вона повернеться в Бородянку і питання вирішуватиме місцева влада.
Відмова Поліні Федорівні (Парасковії) від селищної ради. Фото: Інформатор БІГ
Практикуючий адвокат Юрій Мельник впевнений, що права пані Поліни порушені:
“Це рішення є незаконним та може бути оскаржене в суді, з огляду на наступне. По-перше, в порушення Постанови No 382, у рішенні комісії не зазначено конкретних термінів та гарантій фінансування відновлення (нового будівництва) будинку за адресою: селище Бородянка, вулиця Центральна, будинок 353”, – каже адвокат, – По-друге, стаття 6 Закону України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України» встановлює певні виключні підстави для відмови у наданні компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна».
Зокрема цими підставами є:
1) Подання заяви про надання компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна особою, яка не може бути отримувачем компенсації або не має повноважень для подання заяви.
2) Виявлення недостовірних даних, зазначених у заяві про надання компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна.
3) подання заяви про надання компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна після спливу строку (заява може бути подана під час дії воєнного стану та протягом одного року з дня його припинення або скасування на території, на якій розташований (розташовувався) знищений об’єкт нерухомого майна).
Порядок надання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна, затверджений. Постановою № 600 також не встановлено обмежень щодо можливості отримання компенсації у випадку відновлення житла. Згідно з висновком адвоката, навіть якщо житло може бути відбудоване, це не позбавляє власника права на отримання компенсації за знищене майно. Окрім того, Поліна Федорівна не підпадає під жоден із вищезазначених критеріїв. Отже, дії Бородянської селищної ради порушують чинне законодавство.
“ЗАДВОЄННЯ КОШТІВ” або “ПОДВІЙНА ВИГОДА”
Сергій Петрушенко та його сестра Ірина також відстоюють своє право на отримання компенсаційного сертифікату. Трикімнатна квартира їхніх батьків, які вже померли, і власниками якої Петрушенки стали за правом спадщини, перебувала на 8-му поверсі будинку № 359 на вулиці Центральній. До речі, спочатку за отримання компенсації боролися самі батьки Сергія та Ірини. Але не дожили – Петро Петрушенко помер в березні 2023-го, а за три місяці в засвіти відійшла і Людмила Петрушенко.
Сергій Петрушенко. Фото: Інформатор БІГ
Ірина згадує, що раніше Олександр Сахарук, коли ще перебував при владі, пропонував зібратися усім мешканцям, аби передати певні документи забудовнику. До цього мешканці вже неодноразово це робили. За різних керманичів. Був також інший привід – необхідність газифікувати будинки.
Ірина Петрушенко. Фото: Інформатор БІГ
4 червня 2023 року відбулися збори мешканців зруйнованого житла, на яких обговорювалася можливість відбудови будинку №359. У листі Бородянської селищної ради вказано, що батьки Сергія та Ірини надали свою згоду та їхній представник поставив підпис під згодою на участь у так званому “експериментальному проєкті” відновлення.
Документи Петрушенків, які підтверджують що їхні батьки не підписували документи та звернення селищної ради. Фото: Інформатор БІГ
Документи Петрушенків, які підтверджують що їхні батьки не підписували документи та звернення селищної ради. Фото: Інформатор БІГ
Сергій Петрушенко наголошує, що його батьки не давали погодження на цей проєкт та не підписували відповідних документів. З однієї простої причини: на той час батько вже помер, а мати перебувала у важкому стані. За кілька днів вона також померла.
“Наші померлі батьки Петрушенко Петро Юхимович та Петрушенко Людмила Іванівна та ми спадкоємці Петрушенко Сергій Петрович та Петрушенко Ірина Петрівна не являємося учасниками експериментального проекту та не підписували жодного документа, які підтверджують нашу участь в проекті у відповідності до Постанови №382 від 25.04.2023 р. «Про реалізацію експериментального проекту, щодо відновлення населених пунктів, які постраждали внаслідок збройної агресії Російської Федерації», а також відсутні в переліку осіб, які погодилися на участь да даному проекті. Не підписували Договір та не посвідчували нотаріально передачу своїх прав та функцій Службі відновлення та розвитку інфраструктури в Київській області. Батько помер в березні 2023 року. Мати не успадкувала майно батька. Померла 11.06.2023 року. Під час життя участі в зборах 04.06.2023 року не приймала так, як була прикута до ліжка та померла Доручень на право представляти їх інтереси на зборах батьки нікому не надавали. (Відповідні документи як доказ додаємо)”, – написано в заяві.
Цікаво, то хто ж тоді поставив підписи у документі, яким аргументувала свою відмову у видачі сертифікату комісія Бородянської селищної ради? Про це ми навряд чи дізнаємось. Бо у відповіді на заяву селищна рада обійшла цей пікантний момент і зазначила, що у відповідні служби було передано оригінали 37 протоколів зборів співвласників багатоквартирних будинків, які були включені до переліку об’єктів житлового фонду, що підлягає відновленню/відбудові відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2023 року №382 і підкріплює це наступним:
“Виходячи з вищевикладеного, Бородянська селищна рада не має можливості надати Вам належним чином завірені копії протоколу зборів. За даним питанням прошу звернутись до Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Київській області”.
Попри те, що згоду на участь у експериментальному проєкті з родини Петрушенків ніхто не давав і підпис представника, радше за все будь-яка графологічна експертиза поставить під сумнів, у видачі компенсаційного сертифікату Сергію та Ірині відмовили через можливість задвоєння. Термін “задвоєння” в даному випадку означає отримання подвійної вигоди – отримання і компенсації та житла. Принаймні журналісти “Інформатора БІГ” його зрозуміли саме так
“Розрахунок лише один – на необізнаних у юридичних питаннях людей. Ми маємо доводити місцевій владі очевидні речі. Тобто, повинні письмово писати скарги, заперечення, посилаючись на чинне законодавство. І всі в один голос посадовці говорять нам про подвійне фінансування, а такого, звичайно, і бути не може. Ми просто прагнемо отримати те, що нам належить. Ми не хочемо чекати якогось ілюзорного будівництва, яке має розпочатися і закінчитися незрозуміло коли” – говорить пані Ірина.
Нині відомо що зі 108 мешканців багатоквартирного будинку отримати грошову компенсацію вдалося лише вісьмом, потім видавати сертифікати припинили. У Бородянці цей процес надзвичайно складний – доводиться звертатися до суду. А коли надія на сертифікати втрачена, і люди починають говорити про відбудову, селищна рада розводить руками. Немає фінансування, інвесторів, партнерів – це і багато чого іншого чують мешканці селища уже впродовж трьох років.
“Я вважаю, що людей просто ввели в оману. До цієї ситуації рівень довіри до місцевої влади у нас був значно вищий. Нам показували якось план нашого будинку. Гарною картинкою замилили людям очі. А коли дійшло до справи, то почалися проблеми і неправомірні відмови у компенсаціях” – розповідає Ірина.
Механізм отримання компенсацій на перший погляд нескладний. Однак, на практиці у більшості людей зокрема в Бородянці виникають труднощі. Найчастіше людям відмовляють у видачі житлових сертифікатів чи грошовій компенсації за зруйновані квартири, оскільки це може призвести до вже згаданого “задвоювання” бюджету.
Підстави, через які Петрушенкам відмовили у наданні компенсації. Фото: Інформатор БІГ
Яніна Хижняк під час авіабомбардування втратила батьків, її квартира на вулиці Центральній, 353 зруйнована. Отримати компенсацію жінка теж не змогла. Алгоритм її дій був аналогічний – подати заявку в Дії і отримати сертифікат. Але ні…Яніна отримала чотири відмови від спеціальної комісії селищної ради, яка й розглядає питання видачі компенсацій. Аргумент той же: задвоєння коштів. Голова комісії, за словами жінки, у приватній розмові порадив жінці продати “неіснуюче житло” або після “відбудови” продати квартиру.
Заяву Яніни було відхилено у Дії. Фото: Інформатор БІГ
“Чому я не не можу скористатися цим правом? Всюди це можна, а в Бородянці – ні. Якесь замкнене коло. Ще один парадокс, що вони говорять, якщо ви візьмете сертифікат, то це задвоєння коштів”, – обурюється Яна.
На експериментальний проєкт жінка погодження також не давала, ніяких заяв не підписувала та й, зрештою, мешкати у відбудованому будинку вона категорично відмовляється:
“Я не хочу жити на кістках своїх батьків!”, – каже Яніна.
542 ЗАЯВИ – 251 ВІДМОВА
Нещодавно редакція “Інформатор БІГ” звернулася до Бородянської селищної ради з інформаційним запитом. Питань було чимало, на відміну від відповідей, які виглядають занадто лаконічно:
“До Бородянської селищної ради через Портал Дія було надіслано 542 заяви щодо отримання житлових сертифікатів за знищене майно, з них сформовано сертифікат – 284 особам, відмовлено – 251 особі”, – підписав відповідь на запит керуючий справами (секретар) виконавчого комітету Бородянської селищної ради Андрій Висоцький.
Відмови у наданні житлових сертифікатів Бородянська селищна рада аргументує наступними причинами:
– будинок включено до переліку об’єктів житлового фонду, який підлягає відновленню/відбудові відповідно до Постанови КМУ від 25 квітня 2023 року №382 «Про реалізацію експериментального проєкту щодо відновлення населених пунктів, які постраждали внаслідок збройної агресії Російської Федерації»;
– неповний пакет документів (відсутня довідка про несудимість, відсутній технічний звіт обстеження будівель і споруд, які пошкоджені внаслідок агресії Російської Федерації проти України);
– об’єкт підлягає відновленню за іншою програмою; – виявлено факт пошкодження об’єкта нерухомого майна не внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації”.
Однак, на думку юристів ситуація не є безвихідною.
Адвокат Юрій Мельник пропонує комплекс заходів, які можна використовувати в таких випадках. Оскаржити рішення місцевої влади можливо в судовому та адміністративному порядку. Зокрема, власники зруйнованого житла можуть подати запит до селищної ради з вимогою зазначити конкретні строки відновлення будинку, джерела фінансування та порядок реалізації програми відновлення. Також можна подати скаргу до Київської ОВА на рішення комісії як таке, що суперечить законодавству. Якщо звернутися до Міністерства розвитку громад та територій України – то вдасться отримати офіційну відповідь щодо правомірності відмови.
У судовому порядку власникам потрібно звернутися повторно із заявою на отримання компенсації, оскільки з дати рішення комісії про відмову пройшло більше ніж 6 місяців і подати адміністративний позов до окружного адміністративного суду з вимогою визнати рішення Бородянської селищної ради незаконним та зобов’язати надати компенсацію або повторно розглянути заяву із врахуванням висновків суду.
Чому ж у Бородянці гальмується процес відновлення та отримання компенсаційних сертифікатів?
Днями журналісти видання побували в Бородянці і особисто поспілкувалися з людьми, які втратили житло і чекають на відбудову. З їхніх слів, селищна рада навмисно гальмує відбудову, щоб зберегти кількість населення селища. Наразі багато з тих, кому пощастило отримати житловий компенсаційний сертифікат за зруйноване житло, купує нерухомість в сусідніх містах та селищах Київщини, оскільки там умови для життя є кращими та комфортнішими. Наприклад, Буча, Ірпінь або ж Гостомель розташовані ближче до столиці, мають кращу інфраструктуру та й загалом динамічно відновлюються після російського вторгнення.
Зруйнований будинок на центральній вулиці селища. Фото: Інформатор БІГ, 2025 рік
Ще одне нагальне питання – можливість отримання статусу міста для Бородянки. Згідно з законом України від 26 січня 2024 року містом є населений пункт з переважно компактною забудовою, загальна чисельність жителів якого становить не менш як 10 тисяч. Селищна рада має зацікавленість в тому, щоб Бородянка отримала цей статус. Але населення селища невпинно скорочується через низку проблем. Зокрема, малу кількість робочих місць, гальмування відбудови та постійну зміну місцевої влади.
Ще однією перешкодою до отримання сертифікатів місцеві називають політичну складову. Очільник партії “Нові Обличчя” та забудовник Бучанського району Володимир Карплюк начебто має свої будівельні інтереси на земельні ділянки в Бородянці. А його прибічники нині займають керівні посади у селищній раді.
Відомо також, що місцева влада зверталася до Міністерства інфраструктури з проханням…допомогти знайти підстави для відмови у видачі сертифікатів та грошової компенсації. Виходить, що орган самоврядування, який би мав допомагати людям, які втратили житло, шукає підстави, щоб відмовити у державній допомозі.
Звернення Бородянської селищної ради до Міністерства інфраструктури. Фото: Інформатор БІГ
Якщо проаналізувати всю документацію, то не важко здогадатись, що в селищі штучно намагаються гальмувати процес одержання житлових сертифікатів. Навряд чи такі дії місцевої влади допоможуть Бородянці зберегти свою інвестиційну привабливість. А місцевим залишається одне – або нескінченно чекати на відбудову свого житла, або ж відстоювати в судах свої права в суперечці з бородянськими чиновниками.
Зруйнована багатоповерхівка у Бородянці. Фото: Інформатор БІГ, 2025 рік
Від редакції: 17 березня цього року на державному ресурсі публічних закупівель Prozorro було оголошено тендер на початок будівництва багатоквартирного будинку на Центральній, 359. Замовником виступає Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Київській області. Оголошена вартість – 442 812 443 гривень. У цей же час проводиться ще один тендер на відбудову будинку Поліни Федорівни на Центральній, 353. Аналогічний і замовник, сума оголошення дещо менша – 370 218 470 грн. Аукціон по тендерах запланований на 1 квітня 2025 року.
Ми створили цей матеріал як учасник мережі “Вікно Відновлення”. Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win.
Дарія Яковенко, Вікторія Литвин, Сергій Бондаренко, Інформатор БІГ