Селище Гостомель перебувало під окупацією з перших днів повномасштабного вторгнення й до кінця березня 2022-го. Саме там 24 лютого розпочалися запеклі бої за аеропорт, де згорів Ан-225 «Мрія». Загарбники хотіли отримати злітну смугу для свого десанту та шлях на Київ. Окупація тривала 35 днів і за цей час російські вояки здійснили численну кількість злочинів. Станом на 2022 рік населення складало 18 тисяч осіб, зараз точна цифра не відома.
За даними проєкту RebuildUA під час окупації та активних бойових дій в лютому-березні 2022 року селище зазнало значних руйнувань інфраструктури, постраждало 4 553 будівлі з 11 874, що є в Гостомелі. 905 будівель були зруйновані повністю або отримали серйозні ушкодження. Серед найбільш пошкоджених вулиць міста – Лугова (95% зруйнованих будівель, з 240 лише 11 вціліли, Чумацький шлях (68%) та Свято-Покровська (51%). Найбільше постраждав житловий фонд: 1 524 приватних будинки, 310 таунхаусів і дуплексів, а також 111 багатоквартирних будинків.
ГОСТОМЕЛЬ: ТРИ РОКИ ПІСЛЯ ОКУПАЦІЇ
Наразі місто відбудовується, проте деякі місцеві мешканці відзначають, що порівняно з іншими населеними пунктами Бучанського району відбудова йде повільніше. Прогулюючись селищем, можна побачити багато покинутих приватних обійсть, але і відновлених багатоповерхівок також вистачає.
Ми поговорили з головою місцевого Благодійного фонду “Ми вдома”, який спеціалізується на допомозі, переважно військовим та дітям. Засновник фонду Артем Степанов вважає, що в якийсь момент Гостомель потрапив в тіньовий бан і це уповільнило відбудову міста.
“Після того, як російські окупанти відійшли звідси, селище потрапило в якийсь певний вакуум, як інформаційний, так і політичний. І, хоча це місто-герой, весь світ однак більше говорив про Бучу, весь світ згадував про Ірпінь. В основному туди і їздили численні кортежі з главами закордонних держав, парламентськими та урядовими делегаціями з усього світу, мільярдерами та меценатами. А от про Гостомель було просто дуже-дуже мало інформації”, – каже Артем.
Гостомель, 2025 рік. Фото: Інформатор БІГ
Також очільник БФ “Ми вдома” згадує, що багато в селищі відбудовувалося силами волонтерів. Потім з’явилися державні програми, почали перекриватися дахи великих будівель, встановлювалися нові вікна в школах, садочках, багатоквартирних будинках.
“Все, що було в нас в районі розбите, його все насправді поміняли, не без скандалів, не без корупційних цих всяких історій, але знову ж таки, ми люди, які не в самій політиці, ми не можемо побачити цього”, – каже волонтер.
Чоловік згадує, що читав інформацію про те, що в будинку, де він живе, відновлювали дах, хоча, каже, що це мешканці самі відремонтували пошкодження. Також, як приклад, наводить військове містечко, де французька компанія мала бажання відбудовувати селище.
Нагадаємо, Генеральний директор французької компанії Neo-Eco, яка спеціалізується на переробці будівельних відходів та реалізації проєктів по всьому світу, Барт Грюйер в інтерв’ю France24 розповів, що після візиту до Гостомеля компанія запропонувала свою допомогу у відновленні багатоповерхівок, школи та дитячого садка. Однак, коли Neo-Eco звернулася за дозволом на будівництво, місцева адміністрація вимагала перевести всі кошти на її рахунок. Після відмови компанії почалися “затримки”, місцева влада затягувала терміни, додавала нові умови до договору. Це все призвело до того, що у вересні 2023 року Neo-Eco ухвалила рішення вийти з проєкту.
Зруйнована будівля у Гостомелі, 2025 рік. Фото: Інформатор БІГ
“Для демократичної країни це прямий показник корупції, – коментує Артем, – я вважаю, що Гостомель справді в якійсь мірі загруз у корупції і в цьому є одна із причин, чому він повільно відбудовується. Друга причина, це відсутність лідера або керівника, який був би місцевий і переживав за це місто як за своє. Питання ж лише в швидкості і масштабах, що можна було зробити за такий період і що зробили”.
ХТО В ГОСТОМЕЛІ ВЛАДА?
Голова Гостомельської ТГ Юрій Прилипко загинув 3 березня 2022 року у Гостомелі дорогою до моста в Ірпені: по автомобілю, в якому рухався пан Юрій, російські військові відкрили вогонь. 21 березня 2022-го президент України Володимир Зеленський видав Указ створити Гостомельську селищну військову адміністрацію, яка наразі ухвалює всі рішення в селищі. Селищну раду як таку не розпустили, проте після загибелі голови громади, секретар ради так і не приступив до виконання своїх повноважень, як мало бути за законом. Рада виявилась недієздатною. Нові вибори під час дії військового стану не передбачені. Власне через це і було введено в громаду СВА. Те що в селищі рішення приймає військова адміністрація прямо впливає на його відбудову, адже в її функціях є певні обмеження.
Будівництво багатоповерхівки в Гостомелі, 2025 рік. Фото: Інформатор БІГ
Чому це важливо і має місце бути?
Адвокат Юрій Мельник коментує: “СВА має право ухвалювати обов’язкові для виконання розпорядження та накази. Однак вони мають тимчасовий характер і спрямовані на забезпечення воєнного стану, відновлення критичної інфраструктури та управління громадою в умовах обмеженого місцевого самоврядування. Рішення СВА є одноосібними розпорядженнями начальника СВА. У разі розпуску ради всі її функції переходять до СВА”
Також селищна військова адміністрація має обмежені повноваження щодо прийняття рішень з відбудови в умовах воєнного стану. Всі ключові ухвали, особливо щодо фінансування та великих відновлювальних проєктів, мають бути погоджені з вищими органами влади — обласними військовими адміністраціями або урядом. СВА може залучати міжнародну допомогу, але повинна узгоджувати це з ОВА та центральними органами влади.
Тобто співпраця з міжнародними партнерами, містами-побратимами, ключові рішення, щодо фінансування великих відновлювальних проєктів, залучення інвесторів – всі ці рішення повинні бути погоджені з вищими органами влади.
Ще одним чинником, який міг сповільнити відбудову у селищі став корупційний скандал у 2023 році. Державна аудиторська служба України встановила факти, які свідчать про суттєві порушення та зловживання у процесі відновлення пошкодженого майна колишньою владою Гостомеля. Сума порушень, виявлених під час ревізії Гостомельської селищної військової адміністрації за період 2022 та 2023 років, сягає понад 21 млн грн.
“Колишній начальник Гостомельської військової адміністрації, отримавши від Київської обласної адміністрації ці матеріали на суму майже 11 млн грн, просто їх привласнив», – Алла Басалаєва, голова ДАСУ.
Що кажуть мешканці мікрорайону військового містечка про відбудову селища?
У 22-му році окупанти розгромили мікрорайон і тримали там свій штаб. Наразі в містечку відновлено дві багатоповерхівки за кошти UNITED24. Капремонт будинків був на завершальному етапі ще в лютому 2024-го. Інші багатоповерхівки – знесли.
А ви бачите тут кота? А він є. Фото: Інформатор БІГ
Зоя Михайлівна проживає в одному з відновлених будинків. Жінка на пенсії, живе одна і наразі ще дороблює ремонт в своїй квартирі за програмою “єВідновлення”. Вона згадує, що було з будинком після ворожої окупації.
“Пряме попадання було в перший під’їзд і в другий. Були сквозні такі дірки і весь дах був посічений. Коли були дощі, сильно заливало всі під’їзди. А в четвертому там було теж пряме попадання. У мене в квартирі текло як і у всіх, мало тих в кого квартири залишилися цілими”, – розповідає жінка, спираючись на палицю і зосереджує погляд в напрямку свого будинку, – у всіх же в квартирах жили росіяни, то все позагаджували так, що коли ми приїхали у 22-му році уже як всі повернулися, то в квартирах там була жуть, як кажуть “Содом і Гамора”.
Довідка: Содом і Гамора – згідно з Біблією, стародавні ханаанські міста, покарані Богом за гріхи (хтивість, розпусту) їхніх мешканців.
Жінка каже, що багато людей виїхало так і не повернувшись, адже немає куди.
Покинуті і розбиті автомобілі. Фото: Інформатор БІГ
“Там де машини стоять, там були будинки. Росіяни все розгромили. Із усіх будинків оце залишилося три, а взагалі було 13, здається, – каже жінка, – там були п’ятиповерхівки, триповерхівки, то все це порозвалювали. Уже і щебеньку вивезли, що французи завозили”.
Жінка рідко куди ходить, але каже, що в мікрорайоні мало, що змінилося.
“У нас, оце все, що зробили. І то половину, кажуть, покрали. Те, що мали зробити, не зробили. Мають щось будувати, вже ж і план містечка показували, люди їздили на збори, де що буде, наче семиповерхові будинки мають будувати. Ну, поки мовчать, люди живуть там в вагончиках, де хто пристроївся. А так поки нічого не робиться”, – додає Михайлівна.
Зоя Михайлівна каже, що багато хто вже отримав компенсації і виїхав з мікрорайону, а деякі живуть в модульному містечку.
Гостомельське модульне містечко. Фото: Інформатор БІГ
Мешканці модульного містечка кажуть, що з гостомельців тут живуть переважно люди похилого віку. Проте, комендант містечка повідомив журналістці “Інформатора БІГ”, що для спілкування з мешканцями модульного містечка необхідно надіслати запит до Гостомельської СВА.
Наразі школа і садочок в мікрорайоні не працюють. Школярів розподілили по інших освітніх закладах. Між будинками до цих пір стоять звалища спалених автомобілів. Серед десятків спалених гаражів, є лише одиниці відновлених. На дитячому майданчику залишки металобрухту.
Відновлене серед зруйнованого, 2025. Фото: Інформатор БІГ
У лютому 2024-го року в Гостомелі презентували проєкт будівництва житлових багатоповерхівок замість тих, які були зруйновані внаслідок російської збройної агресії та демонтовані. Планом передбачено будівництво п’яти житлових багатоповерхівок, садочка та протирадіаційного укриття.
У коментарі Укрінформу голова адміністрації ГСВА Сергій Смаль повідомив:
“Гостомельська військова адміністрація закінчує розробку проєктно-кошторисної документації на відбудову кварталу за 18,4 млн грн коштом бюджету громади. Орієнтовна вартість будівництва 1,5 мільярда гривень. Наразі триває пошук ресурсу для відбудови”.
Проєкт відбудови. Фото: ГСВА
Інформацію про проєкт можна знайти на платформі DREAM, там зазначено, що реалізація його розрахована на 14 місяців, початок з травня 2024-го. Станом на лютий 2025-го будівництво не розпочалося, відомо, що зараз тривають пошуки інвесторів, а фінансове покриття складає 0%. На місці знесених багатоповерхівок росте чагарник і утворилася імпровізована парковка.
Місцеві мешканці обурені цією ситуацією, адже не розуміють, чому за 3 роки після окупації місцева влада не змогла звести хоча б один будинок для людей на місці демонтованих. Більшість не бажає отримувати компенсацію, адже вважає це нерівноцінним обміном. Замість трикімнатної квартири вдасться купити лише в кращому випадку двокімнатну малометражку.
Про це каже Ірина, яка наразі проживає в гуртожитку. Вони з чоловіком встигли придбати і облаштувати нову квартиру якраз перед початком повномасштабного вторгнення. Багато років збирали на ці квадратні метри. Тепер на їхньому місці паркувальний майданчик.
“Тут стільки до вас вже було журналістів. І знімали, і писали, і коментарі брали. Тільки толку з того ніякого немає”, – зітхає пані Ірина.- Все стоїть на місці!”
Сусідка Оксана говорить:
“Я ж навіть не собі прошу. Хай тим бабусям та дідусям дадуть в першу чергу ті квартири! Їм і так небагато лишилося на цьому світі. То що доживати віку у модульному містечку?”
Відновлена багатоповерхівка, 2025 рік. Фото: Інформатор БІГ
Редакція Інформатор БІГ звернулася до Гостомельської селищної військової адміністрації з інформаційним запитом, який включав низку питань.
В адміністрації повідомили, що згідно з даними, внесеними до реєстру пошкодженого та зруйнованого майна, в селищі Гостомель пошкоджено понад 1600 житлових будинків. З квітня 2022 року відновлено більше 820 будівель, як повністю, так і частково. За програмою “єВідновлення” було затверджено 633 заяви від власників приватних будинків і 735 заяв від власників квартир, на суму компенсацій у розмірі 162 014 272,10 грн.
Окрім того, діє процес отримання компенсації за знищене житло згідно з Порядком надання компенсацій за зруйновані об’єкти нерухомості, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2023 року № 600. У рамках цієї програми погоджено компенсації за 327 зруйнованих об’єктів на суму 1 042 615 683 грн.
Впродовж останніх трьох років на відновлення з місцевого бюджету було виділено:
- у 2022 році – 62 278 261,53 грн,
- у 2023 році – 86 598 805,62 грн,
- у 2024 році – 44 671 111,93 грн.
Відновлювальні роботи проводяться за рахунок Фонду ліквідації наслідків, програми UNITED24, а також місцевого бюджету та волонтерських організацій. Відновлення житла здійснюється за участю таких організацій, як “GEM”, “Карітас України”, Товариство Червоного Хреста України, благодійна організація «АДРА Україна» та інших. В поточному році на роботи, пов’язані з відбудовою житла планується виділити 23 567 530,00 грн.
У 2025 році, через три роки після окупації, Гостомель все ще перебуває на шляху до відродження. Проекти з відновлення житла та інфраструктури тривають, але виклики, з якими стикається громада, досі великі. Проблеми з управлінням та корупційні скандали створюють додаткові перешкоди.
Ми створили цей матеріал як учасник мережі “Вікно Відновлення”. Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win.
Дарія Яковенко, Сергій Бондаренко, Інформатор БІГ