У Бучі сьогодні, 1 грудня, можна було поділитися кров’ю. Забір у місцевій амбулаторії проводили медики Київського обласного центру крові.
«Твоя кров може воювати! Приходьте 1 грудня та ставайте донором. Нашим воїнам доводиться боротися за кожен метр української землі. І це збільшує потребу в донорській крові – маємо створити такий запас, аби кожен, хто її потребує, отримав невідкладно», – такий заклик Бучанський центр первинної медико-санітарної допомоги розмістив тиждень тому.
Як розповіла Інформатору медична директорка медзакладу Жанна Лінчук, оголошення про майбутній день донора одразу знайшло відгук у бучанців. Щоби здати кров, потрібно було попередньо зареєструватися. Охочих записували з розрахунку 12-15 людей на одну годину. Забір мав тривати 4 години, і 65 донорів набралося дуже швидко, ще зо 70 були в резерві.
Бучанська амбулаторія №1 надала своє приміщення для цієї важливої справи, а забір крові здійснювали медики Київського обласного центу крові. Разом із місцевим медперсоналом працювали як одна команда – швидко й злагоджено. На заваді навіть не стала нинішня енергокриза: наявність автономної електрики забезпечує генератор. Найважливіше обладнання було під’єднане до безперебійника. Утім це не могло зарадити, коли не працював загальний реєстр донорів, – процес сповільнювався, але не зупинявся.
Своєї черги чекав і Максим Володько – він досвідчений донор. Останні 4 роки живе в Бучі, тож коли побачив оголошення про майбутній день донора, одразу ж записався. Розповідає, здавати кров для тих, кому вона потрібна, вирішив цілком свідомо – це було 2014 року, на початку російської збройної агресії проти України.
Тоді Максим прийшов до столичного «Охматдиту». Його вразило, як у цій лікарні стараються замотивувати донорів: на стінах багато інформації, малюнків із подяками, а згодом приходить смс-повідомлення про те, що ваша кров допомогла тому, кому це було потрібно.
Відтоді чоловік ставав донором 12 разів. А от Максимова подруга Оксана Вершинська прийшла здавати кров уперше. Раніше дівчина стати донором не могла, бо важила менш як 50 кг.
Завадою до донорства окрім ваги може стати й вік: поділитися кров’ю можуть лише ті, кому більше 18 й ще немає 60 років. І, звісно, треба бути здоровим. Донорами не можуть бути люди з гематологічними, імунологічними, шлунково-кишковими та онкологічними захворюваннями, з патологічною схильністю до кровотеч, хворі на гепатити В і С та ті, хто живе з ВІЛ. Також не можна здавати кров упродовж року після нанесення татуювання.
Якщо ви плануєте здавати кров:
- за 72 години до забору крові не приймайте анальгетики та аспірин, а також ліки, що їх містять, бо ці речовини погіршують зсідання крові;
- за 48 годин не вживайте алкоголь, не їжте жирне, смажене, копчене, молочне та соління;
- обов’язково треба виспатися й з’їсти легкий сніданок (солодкий чай, дієтичне печиво, каша на воді);
- за годину до здавання крові не куріть;
- не приходьте здавати кров, якщо нездужаєте (озноб, запаморочення, головний біль, слабкість);
- візьміть із собою паспорт та ідентифікаційний код.
Донори, які вже виконав свою благородну місію, мають на пів години затриматися в амбулаторії, щоби переконатися, що з самопочуттям усе добре, а також відновити сили. Задля цього їм пропонують чай і печиво. Також за потреби медзаклад надасть довідку про звільнення від навчання чи роботи на один день.
Дні донора в Бучі відбуваються регулярно. Під час такої акції у вересні медики поповнили запаси майже на 33 літри крові та її компонентів. Це дуже потрібно завжди, а надто зараз, в умовах війни. Тому нинішній захід пройшов під гаслом «Твоя кров може воювати».
Раніше Інформатор розповідав, що ірпінський донор врятував життя трьом людям.
Підписуйтеся на наш Telegram-канал та Facebook-сторінку, щоб оперативно дізнаватися актуальні новини БІГ-регіону (Буча, Ірпінь, Гостомель)!
Оксана Лук’яненко