25 лютого виповнюється 152 роки з дня народження Лесі Українки, видатної української поетеси, прозаїка, драматургині, перекладачки, публіцистки та культурної діячки.
Інформатор БІГ нагадує, що у 1871 році з’явилася на світ Леся Українка. Ця дата стала днем вшанування пам’яті талановитої поетеси, яка всім серцем любила Україну. Поетеса внесла неоціненний доробок в українську літературу, а на її творах виросло не одне покоління українців.
“Слово, чому ти не твердая криця,
Що серед бою так ясно іскриться?
Чом ти не гострий, безжалісний меч,
Той, що здійма вражі голови з плеч? …
… Брязне клинок об залізо кайданів,
Піде луна по твердинях тиранів,
Стрінеться з брязкотом інших мечей,
З гуком нових, не тюремних речей”.
(“Слово, чому ти не твердая криця…” 1896 р. Уривок)
Виняткове значення творчості Лесі Українки в історії української літератури полягає в тому, що вона збагатила українську поезію новими темами й мотивам. На зламі ХІХ—ХХ ст., використовуючи мандрівні сюжети світової літератури, вона стала в авангарді творчих сил, що виводили українську літературу на широку арену світової літератури.
А чи знаєте ви, що колись Леся гостювала у Бучі та Ірпені? І це не дивно, адже на початку ХХ століття Буча стала улюбленим місцем відпочинку киян. Прекрасну природу й затишок міста полюбила київська аристократія та інтелігенція: художники, музиканти, артисти та літератори
Одним із перших, хто оселився тут, став художник Микола Мурашко – засновник Київської Рисувальної школи, а талановита наша Українка у період перебування в Києві, стала ученицею цієї школи. І також приїздила погостювати у БІГ-регіон.
З повномасштабним вторгненням ворога на наші землі, з новою силою звучить художнє слово видатної української письменниці: “А звемось просто українці, бо ми такими єсьмо”. Саме українське слово стало матрицею творчості Лариси Петрівни Косач, ідентифікатором українки через етнонім, через націоналізм.
Раніше Інформатор БІГ розповідав про цікаву особистість, поета, прозаїка, ботаніка, телеведучого та педагога Євгена Єльпітіфорова, людину БІГ-регіону з добрим серцем і чуттєвою душею, а ще повідомляв, що у Гостомелі по п’ятницях відбуваються літературні вечори. Там лунають поетичні й прозові рядки, написані місцевими літераторами.
Підписуйтеся на наш Telegram-канал та Facebook-сторінку, щоб оперативно дізнаватися актуальні новини БІГ-регіону (Буча, Ірпінь, Гостомель)!
Руслан Семенець
Фото: Центральний державний історичний архів України