Сьогодні наша розповідь про людину, яка обрала для себе вкрай важку, ризиковану й таку важливу роботу рятувальника. А з початком повномасштабного російського вторгнення його фах набув ще більшої цінності та глибини. Ризикуючи власним життям, кожен хто працює в службі надзвичайних ситуацій, рятує сотні й сотні людей.
Інформатор поспілкувався з начальником Ірпінської пожежної частини №36. Вадим Кузака розповів, чому він обрав таку професію та як змінилося його життя за останні сім місяців.
Рятувальниками Вадим захопився ще в 5-річному віці. Тоді на підприємстві, де працювала його мама, через необережне поводження дітей із вогнем сталося займання. У результаті пожежі згорів цілий пасажирський вагон. Хлопчика вразила злагоджена робота вогнеборців. Рішенню вже дорослого сина теж стати рятувальником мама не опиралася.
Після навчання у Львівському університеті Вадим повернувся до рідного містечка Сарни на Рівненщині. У місцевому підрозділі Держслужби з надзвичайних ситуацій він став заступником керівника пожежно-рятувальної частини.
Робота рятувальника безумовно стресова, тому відчуття страху – це нормально. Але Вадим каже, що людина звикає до всього, до того ж є професійні методики, щоби приборкувати зайві емоції на роботі.
«Коли ти працюєш на викликах, у тебе зовсім по-іншому працює голова, ніж у повсякденному житті. Після сигналу тривоги в тебе мозок починає інакше працювати, йде викид адреналіну, й ти просто працюєш на максимум, заради того щоб зберегти чиїсь життя. Навичка приймати рішення «холодною головою» приходить з часом», – розповідає Вадим Кузака.
На початку цього року 28-річний рятувальник вирішив переїхати до Києва, адже в столиці більше можливостей для розвитку та професійного зростання. Але вже за три тижні у надзвичайників усієї країни роботи різко побільшало. Після перших сирен 24 лютого Вадим постійно був на службі. Виїжджав ліквідовувати наслідки ворожих обстрілів, зокрема гасив і пожежу, яка спалахнула в ТРЦ Lavina Mаll після російських залпів із окупованої Бучі.
«Я взагалі не розглядав питання йти зі служби, або, можливо, виїхати чи повернутися на Рівненщину, де спокійно. Напевне, в житті так потрібно було, щоб я опинився тут і працював саме на Київщині, яка тоді найбільше потерпала від обстрілів. Навіть думки такої не було. Це був величезний досвід», – розповідає Вадим.
Після деокупації БІГ-регіону він отримав пропозицію очолити команду пожежної частини в Ірпені. Це стало для нього новим викликом.
«Я дуже люблю свою професію і для мене неважливо, якими будуть заробітна плата та умови служби, бо я люблю робити те, чого навчився», – каже начальник рятувальників Ірпеня.
Вадим каже, війна з росією сильно вплинула на його світосприйняття. Після 24 лютого кардинально змінилися погляди на більшість речей і на те, що насамперед потрібно цінувати в житті. «Те, що ми нажили в житті, воно нічого не вартує. І треба цінувати перш за все спілкування з людьми і не задумуватись про «крутий» будинок», – каже він.
І наприкінці наш традиційний фінальний бліц:
Улюблений напій?
Томатний сік.
Улюблена страва?
Смажена картопля.
Чим займаєшся поза роботою?
Більшу частину часу провожду на службі, але й займаюся самостійним навчанням для вдосконаленння у професії.
На чому пересуваєшся Ірпенем?
Автомобіль Škoda Octavia.
Улюблене місце в Ірпені?
Парк «Незнайко».
Якщо знаєте цікавих людей будь-якої професії або з особливою історією, з котрими варто познайомитися, пишіть нам! Ми покажемо яскраві “Обличчя регіону”!
Раніше Інформатор уже розповідав про таких жителів БІГ-регіону: юристку-таксистку на Tesla з Бучі, Костю-баристу, який дарує людям усмішки в Ірпені, та фотографиню, котра влаштовує благодійні фотосесії.
Підписуйтеся на наш Telegram-канал та Facebook-сторінку, щоби оперативно дізнаватися актуальні новини “БІГ-регіону (Буча, Ірпінь, Гостомель)”!
Інна Никоненко, Олександр Кульбачний
Фото надано Вадимом Кузакою