Чотириметрова скульптура роботи Євгена Примаченка, яку відкрили сьогодні, 2 квітня, на головній площі Бородянки на честь річниці звільнення Київщини, символізує незламність жителів селища, а її арки – спротив семи районів Київської області та Києва російським окупантам.
Про це повідомляє Інформатор БІГ з посиланням на інформацію, надану організаторами заходу.
Зазначається, що Бородянка разом з Бучею, Ірпенем та навколишніми селами, які окупації були понад місяць, і де точились важкі бої, є одними з найбільш постраждалих від дій ворога. Одну з авіабомб агресор скинув на дев’ятиповерхівку на вулиці Центральній у Бородянці. У будинку жило майже 150 осіб, 24 з яких загинули під завалами. «Кадирівці» не пускали Бородянських рятувальників до будинку, під завалами якого були ще живі люди…
Коли звільнили Бородянку, в селище почало повертатися життя. І саме тоді на одній із світлин було зафіксовано дівчинку на гойдалці напроти того обгорілого будинку. На початку літа 2022 це документальне фото облетіло світові медіа, і надихнуло митців на створення скульптури.
Нині того будинку вже немає, його розібрали, а гойдалка лишилась, і на ній нині гойдаються діти. Неподалік неї і встановили скульптуру «Дівчинка під сонцем» навпроти того самого поруйнованого будинку у тому ж сквері, де було зроблене фото.
У переосмисленні знімка скульптором Євгеном Примаченком так замість гойдалки з’явилися сонячні промені, що, перехрещуючись, формують захисний купол над дівчинкою. Розташовані у вигляді арок, вони уособлюють опір семи районів Київщини та самої столиці.
У відкритті скульптури взяли участь заступник голови Офісу Президента України Олексій Кулеба, Посол США в Україні Бріджит Брінк, т.в.о. Голови Київської ОВА Дмитро Назаренко, скульптор Євген Примаченко, засновник та креативний директор агенції [isdgroup] Віктор Шкурба, в.о. Бородянського селищного голови Георгій Єрко.
«Скульптура відображає потужний контраст життя та руйнування, що супроводжують українців усю війну — і перемогу життя у цьому контрасті. Понад рік війни, страшенно важка зима під обстрілами, подекуди без тепла і світла показали: українці не лише гідно дають відсіч ворогу на фронті, кожен і кожна чинять опір, стійко зносячи будь-які випробування. Ця дівчинка — не лише про Київщину, вона про усю Україну», — зазначив під час відкриття скульптури Олексій Кулеба.
Дмитро Назаренко підкреслив, що ворогу не вдалося зламати нас завдяки нашим людям. «Під кулями українці рятували поранених, привозили ліки, евакуювали людей, роздавали продукти. Наша перемога складається з тисяч героїчних історій простих людей, які не скорилися і стали на захист рідних домівок. Вчителі, медичні працівники, водії, рятувальники, тероборонівці, волонтери, бізнесмени — ми дякуємо кожному. Все зруйноване — відновимо та зробимо ще краще. Ця скульптура – символ незламності та стійкості, символ наших мрій. Війна закінчиться нашою перемогою, і ми повернемо мир для наших дітей», — зауважив т.в.о. Голови Київської ОВА.
Посол США в Україні розповіла, що вона вперше я побувала у Бородянці 5 червня 2022 року, і побачила, які руйнування були вчинені росією. «Стоячи сьогодні тут, з вами, я віддаю честь українській беззаперечній рішучості та силі відновлювати свою громаду. Незалежна Україна надихає світ її мужністю, рішучістю та непохитною вірою в суверенне і демократичне майбутнє. Це те, що я бачила знову і знову відтоді, як тільки приїхала до Києва, — невпинне прагнення чинити опір і жити вільно. Американський народ гордий тим, що підтримує українців у своєму захисті та відновленні», — підкреслила Бріджит Брінк.
Для розробників ідеї було важливо, аби образ дівчинки не став пам’ятником загиблим, і щоб у жодному разі не зачіпав почуття їх близьких. А щоб він був гімном життю, щоб у ньому була та сама динаміка, яка рухає нас до перемоги. Про це розповів засновник та креативний директор агенції [isdgroup], що реалізує проєкт. «Для нас це дуже “чутливе” місце та власне подія. Тож разом з Євгеном Примаченком ми знайшли образ сонячних променів, чия енергія саме про це, про наш супротив», — підкреслив Віктор Шкурба.
Бородянська територіальна громада планує наразі побудувати на місці зруйнованих нові будинки. Окрім того, у межах загальної відбудови запланована реконструкція центральної площі імені Тараса Шевченка, зокрема, спорудження окремої музейної експозиції робіт Бенксі, реставрацію монумента Великого Кобзаря тощо.
ДОВІДКА. Скульптуру «Дівчинка під сонцем» встановлено в межах загальнонаціональної кампанії «Змагаймося за нове життя» агенцією ISD Group за сприяння Офісу Президента України у партнерстві з Бородянською селищною громадою, Київською обласною військовою адміністрацією за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).
Раніше Інформатор БІГ повідомляв, що найбільший у Бучанській громаді прапор України знову встановили по дорозі на Бучу та Ворзель, де під час воєнних дій ішов жорстокий бій.
Також Інформатор БІГ повідомляв, що у Бучі презентували пам’ятну монету «Крила свободи» до Дня Національної гвардії України.
Підписуйтеся на наш Telegram-канал та Facebook-сторінку, щоб оперативно дізнаватися актуальні новини БІГ-регіону (Буча, Ірпінь, Гостомель)!
Інесса Швець
Фото: агенція [isdgroup] та з соцмереж